W dzisiejszym świecie Bitwa pod Odolionem stał się tematem ciągłego zainteresowania i debaty. Wraz z postępem technologii i globalizacją Bitwa pod Odolionem odegrał znaczącą rolę we współczesnym społeczeństwie. Od wpływu na gospodarkę po wpływ na kulturę i politykę, Bitwa pod Odolionem wywołał sprzeczne opinie i był przedmiotem licznych badań i badań. W tym artykule zbadamy różne aspekty i wymiary Bitwa pod Odolionem, analizując jego implikacje w różnych obszarach i jego ewolucję w czasie.
Bitwa pod Odolionem – decydujące starcie podczas sowieckiej ofensywy na Płock-Włocławek-Toruń, stoczone 14 sierpnia 1920 roku.
Po zdobyciu miasta Nieszawa, oddziały rosyjskich żołnierzy wyruszyły na Odolion i Ciechocinek. Zasadniczym planem głównodowodzącego Frontem Północno – Zachodnim, Michaiła Tuchaczewskiego, było odcięcie Polski od dostępu do morza, przesuwając się wzdłuż lewego brzegu Wisły. Plan ten został pokrzyżowany przez jeden pododdział polskich żołnierzy wysłany przez generała Edmunda Hausera – dowódcę Obozu Warownego "Toruń"[1]. W bitwie tej Sowieci doznawszy dotkliwej klęski zrezygnowali z planowanego szturmu na Ciechocinek – mimo iż oddział stanął przed miastem – nigdy do niego nie wkroczył. Udało im się jedynie wysadzić tory kolejowe pomiędzy Ciechocinkiem a Aleksandrowem Kujawskim myląc je z linią Włocławek – Toruń[2].
Sowieci wycofali się do Nieszawy, przeprawili przez Wisłę i udali do Bobrownik. "Dzień 14 sierpnia to jedyny dzień w nawale bolszewickiej, kiedy Rosjanie znaleźli się na lewym brzegu Wisły"[3].