W tym artykule zagłębimy się w Bitwa pod Wojewódkami, temat, który w ostatnim czasie wywołał duże zainteresowanie i debatę. Bitwa pod Wojewódkami stał się istotną postacią w różnych obszarach, generując podzielone opinie i wzbudzając duże zainteresowanie ogółu społeczeństwa. W tym artykule będziemy badać różne perspektywy Bitwa pod Wojewódkami, analizować jego wpływ na dzisiejsze społeczeństwo i badać możliwe konsekwencje jego obecności w naszym środowisku. Podobnie będziemy starali się zrozumieć znaczenie Bitwa pod Wojewódkami w bieżącym kontekście i jego potencjalny wpływ w przyszłości.
Bitwa pod Wojewódkami – jedna z bitew wojny polsko-bolszewickiej, stoczona pod Wojewódkami Górnymi, w nocy z 18 na 19 sierpnia 1920 roku.
Polscy żołnierze III batalionu 2 pułku Strzelców Podhalańskich starli się z oddziałami sowieckimi z 27 Omskiej Dywizji Strzeleckiej i 2 Dywizji Strzelców. Oddziały sowieckie zaatakowały od strony zachodniej, wyłaniając się z lasu, otaczając III batalion. Odcięci żołnierze polscy bronili się zaciekle. Nierówna walka trwała przez całą noc. Dywizje sowieckie pospiesznie przeszły w kierunku północno-wschodnim, ponosząc przy tym dotkliwe straty – około 200 zabitych, przeszło 100 jeńców, kilka armat, karabinów maszynowych i 150 wozów ze sprzętem wojennym i żywnością[2]. Po stronie polskiej straty wyniosły 16 zabitych oraz kilkudziesięciu rannych. Część żołnierzy polskich zostało pochowanych w Wojewódkach Górnych[3].