29 Dywizja Strzelców (RFSRR)

W tym artykule porozmawiamy o 29 Dywizja Strzelców (RFSRR), temacie, który od lat jest przedmiotem zainteresowania i debaty. 29 Dywizja Strzelców (RFSRR) to koncepcja szeroko dyskutowana we współczesnym społeczeństwie, a jej znaczenie zostało ujawnione w różnych obszarach badań. Od historii po psychologię, naukę i kulturę popularną, 29 Dywizja Strzelców (RFSRR) przykuł uwagę naukowców, ekspertów i ogółu społeczeństwa. W tym artykule będziemy badać pochodzenie, znaczenie i konsekwencje 29 Dywizja Strzelców (RFSRR), a także jego wpływ na dzisiejsze społeczeństwo.

29 Dywizja Strzelców
Historia
Państwo

 Rosyjska FSRR

Sformowanie

1919

Działania zbrojne
wojna domowa w Rosji
wojna polsko-bolszewicka
Organizacja
Rodzaj wojsk

Piechota

Podległość

15 Armia

29 Dywizja Strzelcówzwiązek taktyczny piechoty Armii Czerwonej okresu wojny domowej w Rosji i wojny polsko-bolszewickiej.

Formowanie i walki

Sformowana latem 1918 jako Wschodnia Dywizja Strzelców. 25 sierpnia przemianowana na 1 Uralską Dywizję Strzelców. 11 listopada powtórnie przemianowana na 29 Dywizję Strzelców. Walczyła na Syberii między innymi z oddziałami czeskimi. W marcu 1920 została przerzucona na front polski i weszła w skład 16 Armii, a w maju weszła w podporządkowanie 15 Armii. Jedna z jej brygad została oddana do dyspozycji Frontu Południowo-Zachodniego. Walczyła pod Leplem i nad Berezyną. W czerwcu 1920 została rozformowana, a na bazie jej dowództwa i oddziałów tworzono 3 Armię. Jedna z jej brygad weszła w skład 5 Dywizji Strzelców i wzięła udział w drugiej ofensywie Tuchaczewskiego[1].

Dowódcy dywizji

Przypisy

  1. a b Odziemkowski 2004 ↓, s. 110.

Bibliografia