1 Brygada Strzelców im. Atamana Iwana Sirki

Dziś 1 Brygada Strzelców im. Atamana Iwana Sirki to temat, który przykuł uwagę osób w każdym wieku i o każdym zainteresowaniu. Od wpływu na społeczeństwo po wpływ na kulturę popularną, 1 Brygada Strzelców im. Atamana Iwana Sirki okazał się dziś istotnym i znaczącym tematem. W tym artykule zbadamy różne aspekty 1 Brygada Strzelców im. Atamana Iwana Sirki, od jego historii i ewolucji po wpływ na życie codzienne. Dodatkowo przeanalizujemy różne perspektywy dotyczące 1 Brygada Strzelców im. Atamana Iwana Sirki i tego, jak zmieniał się on na przestrzeni czasu. Bez wątpienia 1 Brygada Strzelców im. Atamana Iwana Sirki to temat, który będzie nadal wywoływał debatę i refleksję w przyszłości.

1 Brygada Strzelców
im. Atamana Iwana Sirki
Historia
Państwo

 Ukraińska Republika Ludowa

Sformowanie

1920

Rozformowanie

1920

Patron

Iwan Sirko

Dowódcy
Pierwszy

sot. TomaHumeniuk

Działania zbrojne
Wojna ukraińsko-sowiecka,
Wojna polsko-bolszewicka
Organizacja
Rodzaj wojsk

Piechota

Podległość

5 Chersońska DS

1 Brygada Strzelców im. Atamana Iwana Sirkioddział piechoty Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej.

Formowanie i zmiany organizacyjne

W wyniku rozmów atamana Symona Petlury z naczelnikiem państwa i zarazem naczelnym wodzem wojsk polskich Józefem Piłsudskim prowadzonych w grudniu 1919, ten ostatni wyraził zgodę na tworzenie ukraińskich jednostek wojskowych w Polsce[1].

Rozkazem dowódcy 5 Chersońskiej Dywizji Strzelców nr 131/5 z 31 maja zapasowy kureń piechoty brygady zapasowej został przekształcony w brygadę strzelców im. Atamana Iwana Sirki. Po wycofaniu się armii ukraińskiej za Zbrucz wielu zmobilizowanych szeregowych uciekło z brygady, przez co znacznie zmniejszyła się jej liczebność i wartość bojowa. Pod koniec sierpnia 1920, w związku z masowymi dezercjami żołnierzy z Galicji, Brygada faktycznie przestała istnieć jako jednostka bojowa. W takich warunkach cały jej stan osobowy, który pozostał w szeregach Armii URL, został skierowany do nowo utworzonej 13 Brygady Strzelców[2].

Struktura organizacyjna

Organizacja brygady w sierpniu 1920[2]
  • dowództwo i sztab
  • oddział zaopatrzenia
  • kureń strzelców
  • kureń strzelców

Żołnierze oddziału

Dowództwo jednostki[3]
Stopień, imię i nazwisko Okres pełnienia służby Uwagi
Dowódcy pułku
sot. Toma Humeniuk 31 V–21 VII
sot. Bakowycz 21VII– 29 VIII
Szef sztabu
por. Seweryn Bajhert 10 VI –29 VIII

Przypisy

  1. Szajdak 2005 ↓, s. 108.
  2. a b Rukkas 2020 ↓, s. 279.
  3. Rukkas 2020 ↓, s. 278.

Bibliografia