Linia kolejowa nr 57

W tym artykule poruszymy kwestię Linia kolejowa nr 57, która jest dziś bardzo istotna. Linia kolejowa nr 57 przykuł uwagę ekspertów i opinii publicznej, wywołując szeroką debatę w różnych obszarach. Przez lata Linia kolejowa nr 57 był przedmiotem szeroko zakrojonych badań i przeszedł znaczące zmiany, co spowodowało wzrost zainteresowania zrozumieniem jego wpływu i zasięgu. W tym kontekście niezbędna jest szczegółowa analiza implikacji Linia kolejowa nr 57 i jego wpływu w różnych kontekstach. W tym artykule postaramy się wyczerpująco zbadać różne aspekty Linia kolejowa nr 57, zagłębiając się w jego najważniejsze aspekty i zapewniając kompleksowy obraz jego znaczenia w bieżącej panoramie.

Linia kolejowa nr 57
Kuźnica Białostocka – Geniusze (SZ)[1]
Dane podstawowe
Zarządca

PKP PLK

Numer linii

57

Długość

26,764 km

Rozstaw szyn

1520 mm

Sieć trakcyjna

brak

Prędkość maksymalna

50[2] km/h

Zdjęcie LK57
Historia
Rok otwarcia

1955

Linia kolejowa nr 57 – jednotorowa, niezelektryfikowana linia kolejowa łącząca przejście graniczne w Kuźnicy ze stacją Geniusze.

Linia jest szerokotorowa, na całej długości równoległa do linii kolejowej nr 6. Pierwotnie przebiegała na odcinku Kuźnica BiałostockaMachnacz. Kończyła się na terenie obecnego rezerwatu przyrody Jesionowe Góry.

Prowadzony jest ruch towarowy, głównie przewozy węgla kamiennego i materiałów niebezpiecznych. Wzdłuż linii znajduje kilka terminali i placów przeładunkowych, m.in. spółki Barter, Krex, Centrum Logistyczne w Łosośnej, Orlen. W 2014 roku marszałek województwa podlaskiego przyznał PKP Polskie Linie Kolejowe dotację na studium dotyczące rewitalizacji linii kolejowej nr 57 na odcinku Kuźnica Białostocka – Gieniusze[3].

Wykaz maksymalnych prędkości[2]
(km/h)
Tor 1
odcinek linii pociągi
pasażerskie
szynobusy pociągi
towarowe
km pocz. km końcowy
0,000 20,132 50
20,132 27,155 0

Przypisy

  1. Id-12 (D29) Wykaz linii. plk-sa.pl, 2020-07-27. . (pol.).
  2. a b Wykazy prędkości na liniach kolejowych zarządzanych przez PKP PLK: pociągi pasażerskie, autobusy szynowe, pociągi towarowe
  3. Pieniądze na dokumentację przyspieszą modernizację linii kolejowych w województwie. . .

Bibliografia